Podczas normalnej pracy oczyszczalni dochodzi do zwarcia w instalacji elektrycznej w jednej z maszyn. Pracownik nadzorujący proces technologiczny próbuje ugasić pożar podręcznym sprzętem gaśniczym, niestety bezskutecznie.
Zawiadamia straż pożarną i odłącza dopływ prądu do obiektu przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu. Osoby przebywające w strefie zagrożenia opuszczają ją samodzielnie. Dyżurny operacyjny KP PSP w Ostrowcu Św. dysponuje na miejsca zdarzania Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Ostrowiec 2”. Po dojeździe na miejsce zdarzenia dowódca akcji dokonuje rozpoznania.
Następnie informuje dyżurnego operacyjnego, że pożarem objęte jest całe urządzenie i zagrożony jest zbiornik z działającym drażniąco na oczy i skórę chlorkiem poligonu (nazwa handlowa PAX 18 ). Ratownicy przystępują do gaszenia pożaru i zarazem do działań w obronie zbiornika z chlorkiem poligonu. Po ugaszeniu pożaru okazuje się, że zbiornik PAX 18 uległ rozszczelnieniu.
Ratownicy zabezpieczeni w ubrania ochrony chemicznej przystępują do uszczelnienia zbiornika i neutralizacji rozlanego płynu. Pozostały w rozszczelnionym zbiorniku chlorek poligonu przepompowany zostaje do zbiornika zastępczego. Akcja trwa ponad 2 godziny.
Na szczęście to tylko manewry odbywające się w ramach doskonalenia zawodowego zaplanowane tym razem dla Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Ostrowiec 2”. Kiedy większość osób cieszy się jeszcze wakacjami my doskonalimy się a zdobyte podczas ćwiczeń doświadczenia i wyciągnięte wnioski pozwolą na lepsze przygotowanie się do działań ratowniczych w zbliżonych warunkach.