Pięć osób w wieku od 23 do 32 lat zatrzymali przed kilkoma dniami funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie wspólnie z policjantami Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Policjanci w dwóch warszawskich mieszkaniach zabezpieczyli duże ilości sprzętu teleinformatycznego, który wykorzystywany był do tworzenia fikcyjnych kont do portali społecznościowych, komunikatorów i platform sprzedażowych. W czynnościach brali również udział pracownicy Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
W połowie grudnia, w wyniku czynności służbowych policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie, funkcjonariuszy z Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz policjantów z Wydziałów w Poznaniu i Radomiu CBZC, w dwóch warszawskich mieszkaniach ujawniono i zabezpieczono aktywną, nielegalną infrastrukturę teleinformatyczną składającą się z komputerów, terminali komputerowych sterujących tzw. simboxami, telefonów komórkowych, routerów, switchy i modemów.
Urządzenia te były wykorzystywane do tworzenia na dużą skalę fikcyjnych kont w mediach społecznościowych, komunikatorów i platform sprzedażowych. W wyniku przeprowadzonych czynności ujawniono blisko 20 tysięcy kart SIM. Udział w czynnościach brali także pracownicy Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
Wśród zatrzymanych troje, w wieku od 26 do 32 lat, umożliwiało w skali globalnej wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych osobom trzecim. Działania i tożsamość były w sieci internetowej skutecznie maskowane. Infrastruktura teleinformatyczna obsługiwana przez podejrzanych umożliwiała tworzenie i udostępnianie osobom trzecim fikcyjnych kont w serwisach internetowych takich jak Google, Facebook, Instagram, Telegram, WhatsApp, Viber, a także na popularnych platformach sprzedażowych, w tym OLX, Allegro, Vinted, Amazon i Shopee.
W ten sposób stworzyli warunki do popełniania przestępstw, których wykrycie było istotnie utrudnione. W zamian za swoje usługi uzyskiwali korzyści finansowe w postaci m.in. kryptowalut.
W efekcie, wymienione wyżej trzy osoby usłyszały zarzuty karne udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw, w tym oszustw komputerowych. Decyzją Sądu Rejonowego w Jędrzejowie zostali oni tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Sprawa jest rozwojowa. Śledczy z Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości będą teraz badać skalę tego procederu oraz ustalać wszystkie osoby pokrzywdzone. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Kielcach.